Programme

 

Thursday 20 June 

 

9.30-10.00 Welcome and Introduction by Erika Fülöp (Lancaster University)

10.00-11.00 Keynote 1: John Cayley (Brown University):  The Future of Language

 

11.00-11.30 Refreshments

 

11.30-12.30 Panel 1: Nature, Natural Language, Machine Language

  • Richard Harper (Lancaster University): The Dance of Meaning Searching for Action: Natural Language and Interacting with Computing

  • Nathan Jones (Lancaster University): Glitch Poetics: The Language of Literary Media-Realism?

 

12.30-13.30 Lunch

13.30-14.30 Keynote 2: Jerome Fletcher (Falmouth University): Semi-autonomous Human Beings: the constraints of Alternative and Augmentative Communication (AAC) devices 

 

14.30-15.30 Panel 2: Digital Authors Between Languages

  • Claire Larsonneur (University of Paris 8): Fluid Lines: Portrait of the Author in the Digital Age

  • Annie Abrahams: with/in languages - a pretty pathetic

15.30-16.00 Refreshments

16.00-17.30 Panel 3: Electronic Literature Across Languages and Cultures

  • Andrea Catropa (Anhembi Morumbi University): Towards a Brazilian E-lit

  • Reham Hosny (Minia University): Languages of AR Narration: Arabic Perspectives

  • Shanmugapriya (Indian Institute of Technology Indore) and Andy Campbell (One to One Development Trust): 'Thanner Kuhai, The Water Cave' – A VR Poetry Experience in Tamil and English Languages

 

 

19.30 Performance Evening (The Gregson Centre

  • Presentation of ZetMag special issue on Language(s) Space(s) and video projection of Nicolas Vermeulin: Traduction 

  • Lou Sarabadzic: How many languages does it take to change a poet?

  • Ottar Ormstad: Playing with Letters

  • Annie Abrahams: Lingagens

  • Philippe Boisnard: Black Hole in the Language

Friday 21 June

 

10.00-11.00 Keynote 3: Jean-Pierre Balpe (University of Paris 8): Literary Creation: Computing and Its Languages

 

11.00-11.30 Refreshments

11.30-12.30: Panel 4: Languages of Old and New Media

  • Charlie Gere (Lancaster University): Of Instagrammatology

  • Astrid Nordin (Lancaster University): Chinese Language Wordplay Online  

 

12.30-13.30 Lunch

13.30-14.30 Keynote 4: Rui Torres (Fernando Pessoa University): Translating Code, Coding Translation

 

14.30-15.30 Panel 5: Natural and Machine Language, Translation and Counter-Translation

  • Ana Marques (University of Coimbra) and Diogo Marques (Fernando Pessoa University): Tans[lat][duc][cod]ing Machines: Computers as Tools for Counter-Translation

  • Dray Agha (Royal Holloway, University of London): Default Power: The English Language in Computer Programming

 

15.30-16.00 Refreshments

16.00-17.30 Panel 6: Natural Languages Meet Digital Creativity

  • Lindsay Polly Crisp (The Open University): The Manual in Michael Landy’s Break Down

  • Laura Santini (University of Genova): ‘Speaking’ Multiple Identities, Languages, and Aims in a Facebook Scrapbook

  • Jana Kostincová (University of Hradec Kralove): Poetry or Bio-cyber-art? Multilingual and Intertextual Play in RuLiNet 

 

 

19.30 Conference dinner (The Lounge, Private Dining Rooms, North Campus)